Hasła do krzyżówek

Jak rozwiązywanie krzyżówek, może pomóc przy nauce do sesji?

Krzyżówka to jeden ze sposobów przygotowania studentów do sesji, który wymyślili kreatywni wykładowcy. Łamigłówka w tej postaci kojarzy się z reguły ze spędzaniem czasu w przyjemnej formie. Ten sposób nauki, można powiedzieć, że w postaci rozrywki, wywoła pozytywne nastawienie u studentów. Jest to dla większości uczniów lepsza forma nauki niż studiowanie książek i materiałów edukacyjnych na pamięć.
 

Wypełnianie kolejno rubryk, do których należy wyszukać prawidłowych rozwiązań, z pewnością przyczyni się do zaliczenia egzaminów. Wypełniający łamigłówki student, będzie wówczas w stanie skojarzyć sobie daną frazę. Będzie miał możliwość zapamiętać, że odpowiadał na jej temat w krzyżówce. Sytuacja pomoże mu w zdefiniowaniu rozwiązania na egzaminie. Czytając materiały naukowe, często wiedza nam umyka.
 

Wiadomo, że nie każdy z tematów jest naszym ulubionym, przez co informacja o nauczeniu się danego zagadnienia, może wywołać negatywne emocje. Zapamiętujemy tylko te frazy, które kojarzą nam się z czymś, bądź też najbardziej w całości materiału nas zainteresują. Natomiast przy rozwiązywaniu krzyżówek w dziedzinie, o której nie mamy stuprocentowej wiedzy, nawet kiedy jest nie do końca przez nas lubiana, musimy skłonić się do wyszukania danej odpowiedzi. Czynność polega na znalezieniu informacji, przeanalizowaniu jej oraz zapisaniu w krzyżówce we właściwej formie. Chcąc nie chcąc w taki sposób informacje zapisują się w głowie. Dzięki takiej postaci nauki zależnie oczywiście od sposobu możemy od razu dowiedzieć się, czy krzyżówka rozstała rozwiązana poprawnie. Wówczas kiedy wpiszemy złą odpowiedź, hasło główne nie będzie nam się zgadzać.

Jakie dodatkowe korzyści przynosi krzyżówka podczas nauki do sesji?

O tym, że krzyżówka to jeden ze sposobów przygotowania studentów do sesji już wiemy. Oprócz tej zalety warto wspomnieć, że łamigłówki niosą za sobą wiele innych korzyści. Wśród nich można wyróżnić między innymi:

  1. poprawienie zasobu słów w danej dziedzinie,
  2. wytworzenie umiejętności skojarzeń,
  3. naukę myślenia logicznego,
  4. naukę kreatywności (ponieważ wykładowca, czy osoba prowadząca ćwiczenia może chcieć, aby krzyżówkę stworzyli studenci).
     

Kolejnym z pozytywnych czynników nauki do sesji za pomocą krzyżówki bądź też zaliczanie egzaminu w formie łamigłówki jest zniwelowanie stresu. Dla większości ze studentów ta postać poszerzania wiedzy, czy rozwiązania sprawdzianu skojarzy się z czymś swobodnym. Dzięki powiązaniu przyjemnych odczuć z zagadnieniem uczeń chętniej i częściej będzie wracał do fraz z tego tematu.
Należy zaznaczyć, że nie będzie to też wymarzona forma nauki dla wszystkich, ponieważ zawsze znajdą się miłośnicy tradycyjnych postaci zdobywania wiedzy. Warto natomiast jej używać, z uwagi na to, że przynosi więcej korzyści, niż wykuwanie materiału na blachę.

Czy za pomocą krzyżówki studenci mogą uczyć się grupowo do wszystkich przedmiotów?

Krzyżówka to sposób na przygotowanie studentów do sesji, który można wykorzystać na zajęciach, w grupach. Jednym z przykładów skorzystania z tej postaci zdobycia wiedzy jest podzielenie się na dwie ekipy. Jedna z nich, na podstawie materiału, będzie wspólnie tworzyć krzyżówkę, a druga ją rozwiązywać. Łamigłówki mogą dotyczyć każdego z przedmiotów. Co więcej, mogą to być to nawet działania matematyczne, których wynik będzie rozwiązaniem krzyżówki. Ta forma nauki doskonale wpłynie na kontakty społeczne oraz zintegruje grupy, ponieważ studenci będą musieli ze sobą współpracować. Warto również zaznaczyć, że krzyżówki mogą być tworzone w innych językach, niż ojczysty. Zachęca się do wymyślenia innych od tradycyjnych form nauki, ponieważ zazwyczaj nowość wiąże się z zainteresowaniem.

Powiązane tematy