Hasła do krzyżówek

Czy istnieją sposób na poprawę pamięci podczas sesji?

Sposób na poprawę pamięci podczas sesji to zapewne jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarki internetowe podczas egzaminów. Większość z nich w tym niełatwym dla siebie czasie marzy o możliwości włożenia do swojego mózgu dysku, na którym będzie zapisana cała potrzebna wiedza. W końcu pochłanianie na raz tak ogromnej ilości informacji jest nie lada wyzwaniem.


Niestety, jak nam wiadomo jest to niemożliwe, dlatego należy się skupić na tym, jak ten okres przetrwać, aby zakończyć sesję z pozytywnym wynikiem. Można wyróżnić trzy czynności, jakimi student może się wspomóc, jeśli chodzi o sposób na poprawę pamięci podczas sesji i są to:

  1. Odpowiednia ilość odpoczynku,
  2. Odpowiednia suplementacja witamin i właściwe odżywianie,
  3. Ćwiczenia trenujące pamięć.

Suplementacja i odpoczynek jako klucz do sukcesu podczas sesji

Aby mózg był w stanie przyswajać wiedzę, musi być w odpowiedniej formie. Nie od dziś wiadomo, że podczas wyczerpania organizmu z przemęczenia tracimy nad nim kontrolę. Wydajność myślenia spada, więc nie ma mowy o pozyskiwaniu nowych informacji, w tej sytuacji materiału przydatnego do zaliczenia sesji. Mózg podczas snu przechodzi proces regeneracji, aby po wybudzeniu mózg ponownie mógł działać. Podczas ciągłego przyswajania informacji szybciej się męczy. Oprócz tego u zdecydowanej większości osób dochodzi stres, który jest związany z przemyśleniami, czy uda się sesje zaliczyć. Na domiar wszystkiego studenci zazwyczaj czują presję czasu. Podsumowując pierwszy sposób na poprawę pamięci podczas sesji to odpowiednio długi sen, który będzie w stanie zregenerować mózg. Zaleca się również organizowanie przerw w czasie nauki, a także robienie sobie drzemek.

Kolejny sposób na poprawę pamięci podczas sesji to wyżej wspomniana odpowiednia suplementacja i odżywianie. Nie od dziś wiadomo, że zdarzają się studenci, których pochłaniająca nauka skłania do zapomnienia o zdrowym odżywianiu. Należy jednak sobie przypomnieć, że odpowiednie pożywienie jest paliwem do działania naszego całego organizmu, a szczególnie mózgu. Przede wszystkim organizm musi mieć dostarczoną właściwą ilość glukozy, która najlepiej pozyskać (przy braku problemów zdrowotnych) ze zdrowych źródeł jak pełnoziarnistych mąk, makaronów, brązowego ryżu, czy kaszy gryczanej.

Zagłębiając się do dziedzin biologii, dowiemy się, że glukoza jest niezbędna do pracy umysłowej. Przy wytężonej pracy mózgu z uwagi na naukę, należy zatrzymać się nad tematem uzupełnienia braku witamin. Ich niedobory odpowiadają między innymi za niemożność  skupienia się oraz ograniczenie funkcji pamięciowych mózgu. Warto do swojej diety dodać produkty, które poprawia te ubytki, zawierające witaminy B6, B1 oraz B12, na przykład:

  1. orzechy,
  2. jaja,
  3. ryby,
  4. nabiał.


Oprócz wyżej wymienionych zaleca się stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3.

Ćwiczenia trenujące pamięć

Następny sposób na poprawę pamięci podczas sesji to ćwiczenia ją trenujące. Istnieją różne mnemotechniki, dzięki którym student szybciej się nauczy oraz utrwali sobie wiedzę. Zakres, który będzie musiał przywołać podczas sesji.
Jednym z ćwiczeń jest tak zwana metoda historyjek. Polega ona na tym, że z całego materiału potrzebnego do zaliczenia egzaminów należy pogrupować sobie zagadnienia, z których stworzy się łańcuch skojarzeń. Najlepszym pomysłem jest powiązanie tego zakresu nauki z jakimś zdarzeniem. Najlepiej, kiedy będzie to coś z życia studenta, humorystycznego, bądź miłego coś, co tkwi w pamięci i z łatwością skojarzy się materiałem naukowym. Dobrym ćwiczeniem na pamięć jest też regularne podsumowywania własnego dnia. Warto poświecić kilka minut przed snem lub podczas wieczornej kąpieli i przypomnieć sobie w szczegółach cały plan już przeżytego dnia. Od momentu wstania, aż po chwilę, w której teraz dana osoba się znajduje.

Powiązane tematy