Hasła do krzyżówek

Historia krzyżówek - w Polsce i na świecie

Historia krzyżówek zaczęła się już około ponad 100 lat temu. Pierwsze z nich zaczęły się pokazywać w XiX wieku. Za pomysłodawcę całego zamieszania uważa się Arthura Wynne'a, pracownika New York World z działu “sztuczek i kawałów”.  Dostał on w Boże Narodzenie roku 1913 roku, za zadanie wypuszczenie do niedzielnego dodatku “Fun” coś specjalnego — i tak powstała pierwsza łamigłówka, którą nazwał word-cross puzzle. Składała się ona z 32 skrzyżowanych wyrazów, co przybrało kształt ukośnego kwadratu z dziurą.

Historia krzyżówek na świecie

Po tym, jak Łamigłówka Wynne'a przyjęła się bardzo dobrze wśród czytelników gazety, to w ciągu kolejnych następnych latach, zaczęły się one pojawiać już wielu amerykańskich gazetach. W 1924 roku została wydana pierwsza typowo pod krzyżówki gazeta “Crossworld puzzle" z 50 łamigłówkami, która w bardzo krótkim czasie stała się prawdziwym bestsellerem — w przeciągu tylko jednego miesiąca rozeszła się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy.

Po wielkim sukcesie krzyżówek w Ameryce — bardzo szybko cały pomysł został podłapany przez gazety z Europy, w tym także i w Polsce. 

Historia krzyżówek w Polsce

W Polsce jedną z pierwszych krzyżówek była łamigłówka pt “łamigłówka krzyżowa”, wydana przez “Warszawskiego Kuriera” - 31 stycznia 1925 roku. Co ciekawego redakcja, która byłą kierowana przez Karola Hoffmana, zapowiedziała gwarancję nagrody dla pierwszych pięciu osób, które poprawnie rozwiążą wszystkie krzyżówki i wyślą rozwiązanie.

Zapraszamy do rozwiązywania krzyżówek online!

Powiązane tematy