Hasła do krzyżówek

Rodzaje mnemotechnik

Czy słyszeliście kiedyś określenie takie jak mnemotechnika? A może większość z Was ją wykorzystuje do nauki? Mianowicie mnemotechnika to sposoby na efektywne zapamiętywanie i odtwarzanie informacji. Wykorzystuje ona trzy podstawowe zasady, jakimi są – skojarzenie, kontekst oraz wyobraźnia. Przydaje się nie tylko w nauce, ale i w życiu codziennym. W związku z tym sprawdza się zarówno w nauce do egzaminów, jak i w zapamiętywaniu ważnych wydarzeń czy dat.

O jej skuteczności środowisko naukowe udowodniło w XX wieku, lecz początki tej metody sięgają starożytności. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, czym jest mnemotechnika i w jakich sytuacjach można ją wykorzystywać. Być może zainteresujemy Was tymi informacjami i stanie się ona Waszym sposobem na naukę i codzienne funkcjonowanie.

Skąd się wzięła popularność mnemotechniki?

Mnemotechnika swoją popularność w największej mierze może przypisać efektywności. Działa ona na prawą i lewą półkulę mózgu, w związku z czym odpowiada za wyobraźnie, myślenie abstrakcyjne oraz kreatywność, a także myślenie logiczne i analityczne. 

Prawidłowe wykorzystywanie tej metody pozwala zapamiętać daną rzecz 7 razy szybciej oraz znacznie dłużej przechowywać zdobyte informacje. W związku z tym, po egzaminie wiadomości, których się nauczyliśmy, nie znikną od razu z naszej głowy. Oprócz tego mnemotechnika wpływa pozytywnie na naszą kreatywność i koncentrację. Należy jednak pamiętać, iż skuteczność tej metody wiąże się z systematycznością i poświęceniem kilku godzinek dziennie.

Rodzaje mnemotechniki

  • Akronimy są jedną z metod mnemotechniki, polegającą na wymyślaniu wyrażenia, które nawiązuje do zapamiętanych informacji. Przykładem w tym wypadku mogą być nazwy miejscowości: Wrocław, Opole, Warszawa, z których stworzymy akronim WOW. Pamiętajcie, że akronimy nie muszą sensowne ważne, aby były zrozumiałe dla Was.
  • Rymy, jak sama nazwa wskazuje, polegają na tworzeniu zabawnych rymów, które mają pomóc w zapamiętywaniu. Zapewne każdy z Was chociaż raz w życiu miał okazję usłyszeć rymy takie jak: ''Kto kreskuje -uje, ten dostaje dwóje''. Zabawnym faktem jest to, że większość osób, właśnie w ten sposób nauczyła się jeden z zasad ortografii.
  • Akrostychy to metoda, która jest prawie identyczna, jak akronimy. Jednakże w tym przypadku, zamiast słowa bądź wyrażenia tworzy się całe zdania. Początkowe litery wyrazów w tych zdaniach odpowiadają liście zapamiętanych informacji.
  • Metoda łańcuchowa jest sposobem, który polega na wymyślaniu historyjki, do której wplątuje się słowa, które mamy zapamiętać. Każdy z elementów tej historii powinien łączyć się z następnym i tworzyć ogniwo łańcucha. Niemniej jednak metoda ta sprawdza się tylko i wyłącznie przy zapamiętywaniu krótkich list.
  • Mapa mentalna, którą określa się inaczej jako mapa myśli, polega na zapisywaniu słowa klucz i dopisywaniu kolejnych skojarzeń do niego. Zazwyczaj ma ona charakter schematu lub rysunku. Szczególną popularnością cieszy się wśród studentów i uczniów starszych klas, gdzie w taki sposób wykonują swoje notatki.

Powiązane tematy