Hasła do krzyżówek

Jakie mamy rodzaje krzyżówek?

Każdy z Was zapewne miał okazję kiedyś zagrać w krzyżówkę, czyli zagadkę słowno-literową. Niektóre z nich pewnie były łatwizną, lecz inne mogły sprawić wiele trudności. Krzyżówki różnią się od siebie przede wszystkim stopniem trudności, a oprócz tego wielkością czy tematyką. Można je konstruować w niemalże każdym języku, nawet w chińskim. Wśród nich wyróżnia się następujące rodzaje krzyżówek: jolka, kwadrat magiczny, krzyżówka panoramiczna, ukośnik oraz krzyżówka hetmańska. Postaramy się przybliżyć Was do każdej z nich oraz przekazać najwięcej istotnych informacji.

Krzyżówka — Jolka

W krzyżówce tej nie określa się miejsca na wpisywanie wyrazów, ponieważ należy je przypisać samemu do odpowiedniej kolumny. Różni się natomiast tym od klasycznej łamigłówki, że oprócz odgadnięcia prawidłowego hasła musimy je jeszcze wpisać w dobre miejsce. Określenia podane mogą być w kolejności alfabetycznej odgadniętych haseł, ale mogą być również ułożone losowo. Czasami zdarza się, że są uszeregowane od najkrótszego do najdłuższego. Rzecz biorąc, nie ma ściśle uzgodnionych reguł co do zapisywanych haseł. Dla początkujących graczy zaleca się używanie ołówka, aby zmazanie wyrazu wpisanego w złym miejscu nie stanowiło problemu. Autorką pierwszej takiej krzyżówki była Maria Zagórska, a pomysł narodził się w roku 1977.

Kwadrat magiczny

Ten rodzaj krzyżówki składa się z kwadratowego diagramu, którego wiersze i kolumny zawierają tyle samo liter. Zazwyczaj diagramy słów mają wymiary 11 × 11. Zagadki te skonstruowano w wielu językach m.in. polskim, rosyjskim, serbskim, angielskim oraz francuskim.

Krzyżówka panoramiczna

Do jednych z najbardziej popularnych krzyżówek należy właśnie krzyżówka panoramiczna, w której zagadki umieszczone są w kratkach wraz ze strzałką opisującą kierunek wpisywania. Te rodzaje krzyżówek nie posiadają wolnych pól, jedynie oznaczniki końca hasła. Pierwsze z nich ukazały się na przełomie lat 50 i 60, a ich nazwa pochodzi od tygodnika ''Panorama Śląska''. Większość z Was pewnie nie jeden raz grała w taką krzyżówkę i jej zasady są Wam najbardziej znane.

Krzyżówka hetmańska

Krzyżówki hetmańskie to rodzaje krzyżówek, które wyróżniają się wśród pozostałych tym, że nie wpisuje się haseł w kratki. Składają się one z dwóch części, a mianowicie opisie wyrazu oraz łączeniu słów i przestawianiu liter. Co ważne, nie ujawnia się kolejności części oraz granicy między nimi. Gatunek ten zrodził się w Wielkiej Brytanii w 1925 r. Krzyżówki te przede wszystkim uwielbiają osoby, które lubią myśleć niestandardowo i kombinować. Są świetną formą logicznej rozrywki.

Ukośnik

Składa się z diagramu obróconego o 45 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w stosunku do diagramu klasycznej krzyżówki. Odgadnięte hasła w zagadce wpisuje się natomiast lewo skośnie lub prawo skośnie. Określenia do zagadki znajdują się po obu stronach diagramu, stąd wiemy, czy hasła będą lewo, czy prawo skośne. Krzyżówki te rzadko się spotyka, szczególnie w czasopismach i gazetach, jednakże spora część ludzi lubi właśnie takie rozwiązywać.

Zapraszamy do rozwiązywania krzyżówek online!

Powiązane tematy