Kim był pierwszy twórca krzyżówek?
Krzyżówka, czyli łamigłówka słowno-literowa, powstała w roku 1913 a jej pomysłodawcom był Arthur Wynne. Oznacza to, że swoją pierwszą krzyżówkę opublikował ponad 100 lat temu. Autor urodził się w 22 czerwca 1871 roku w Liverpoolu w Anglii. W wieku 19 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam natomiast przez jakiś czas mieszkał w Pittsburghu, gdzie również pracował dla gazety Pittsburg Press oraz grał na skrzypcach w Pittsburgh Symphony Orchestra. Po jakimś czasie Wynne przeniósł się do Nowego Jorku i podjął pracę w gazecie ''New York World''. To właśnie dzięki tej gazecie zyskał tak ogromną popularność i zapisał się w historii literatury. Warto zaznaczyć, iż jego rodzina również była związana z dziennikarstwem, ponieważ ojciec pracował w lokalnej gazecie ''Liverpool Mercury''.
Kariera Arthura Wynne'a
Według opowieści pierwszy twórca krzyżówek podczas pracy w magazynie ''New York World'' szef poprosił go o stworzenie ''ćwiczenia umysłowego''. W związku z tym autor wymyślił i opublikował zagadkę słowno-literową w kształcie rombu. Składała się ona z 32 haseł, którymi były trzyliterowe lub czteroliterowe wyrazy. Zadaniem odbiorców było wypełnienie ich na podstawie definicji. Poszczególne ze słów nachodziły na siebie, podobnie jak jest we współczesnych krzyżówkach. Swoją pierwszą krzyżówkę Wynne nazwał FUN'S Word-Cross Puzzle.
Ukazała się ona w niedzielnym wydaniu prasy, a dokładnie 21 grudnia 1913 r. Datę tę wiąże się z początkiem popularności tej zabawy. Łamigłówka zyskała ogromne zainteresowanie wśród odbiorców, na co dowodem były listy przesyłane do redakcji. W podziękowaniu za pomysł Arthura Wynne uhonorowano go interaktywnym Google Doodle upamiętniającym „100. rocznicę pierwszej krzyżówki”. Miało to miejsce dokładnie 20 grudnia 2013 r.
Komplikacje w karierze Wynne'a
Po opublikowaniu pierwszej łamigłówki Wynne próbował skłonić swoich szefów do opatentowania jego wynalazku, natomiast oni twierdzili, że krzyżówki nie przyjmą się na dłużej. Okazało się jednak, że nie mieli racji, ponieważ czytelnicy wciąż chcieli je rozwiązywać i inne gazety podchwyciły ten pomysł. Jednakże nie wszyscy byli zgodni co do zachwytu nad nową łamigłówką. Jeden z redaktorów gazety ''New York Times'' określił krzyżówkę jako ''Grzeszne marnotrawstwo'', które według niego polegało na bezsensownym dopasowywaniu słów i liter.
Arthur Wynne jednak się nie poddawał i tworzył krzyżówki aż do roku 1921. Po tym okresie jego miejsce przejęła Margaret Farra, która była młodą sekretarką w redakcji. Początkowo przydzielono ją do pomocy Wynne'owi przy tworzeniu krzyżówek. Niemniej jednak nie była nimi zainteresowana, podobnie jak reszta pracowników. Zdanie swoje zmieniła po dłuższym czasie, kiedy to próbowała je bezskutecznie rozwiązywać. Kiedy nie mogła sobie dać z nimi rady, postanowiła się nie poddawać, lecz ulepszyć zasady ich tworzenia. W związku z tym stworzyła nowe wzory kształtowania krzyżówek, które funkcjonują do dziś. Od tamtych czasów historia tej łamigłówki nieustannie się ciągnie, a zainteresowanie nie maleje.