Sprawność umysłowa, podobnie jak ta fizyczna powinna być nieustannie ćwiczona. Oznacza to, że powinniśmy stale trenować naszą pamięć, koncentrację oraz logiczne myślenie. W tym celu stworzono gry rozwijające myślenie, które mają pozytywny wpływ na pracę mózgu. Występują one w wersjach komputerowych, mobilnych oraz tradycyjnych. Ich efektywność potwierdzono wieloma badaniami naukowymi. Jednakże, aby osiągnąć rezultaty, trzeba grać w nie systematycznie. Oczywiście każda z gier powinna być dopasowana indywidualnie do osoby, biorąc pod uwagę przeznaczenie, zainteresowania oraz wiek. Przedstawimy Wam 5 gier wpływających na myślenie, po których na pewno zobaczycie rezultaty. Gry te mają przeznaczenie zarówno do rozrywki w samotności, jak i grupowej.
- Sudoku to łamigłówka, w której celem jest wypełnienie diagramu 9x9, w taki sposób, aby w każdym kwadraciku znalazła się jedna cyfra od 1 do 9. Gra nie wymaga od osoby rozwiązującej żadnych zdolności matematycznych, aczkolwiek bez logicznego myślenia rozwiązanie sudoku nie jest możliwe. Regularne rozwiązywanie tej gry poprawia koncentrację i skupienie.
- Szachy, nazywane często królewską grą, uczą przede wszystkim abstrakcyjnego i taktycznego myślenia. Oprócz tego poprawiają pamięć i koncentrację. Grę tę rozgrywa się na 64-polowej szachownicy, za pomocą pionków i figur. Do rozgrywki potrzebne są dwie osoby, które będą swoimi rywalami.
- Krzyżówka, czyli zagadka słowno-literowa, polegająca na szukaniu haseł i wpisywaniu ich w odpowiednie miejsca. Poprawia ona zdolność kojarzenia i zapamiętywania oraz zachęca do poznania nowych informacji. Udowodniono, że regularne rozwiązywanie krzyżówek może odmłodzić mózg.
- Scrabble, które są jedną z najpopularniejszych gier na świecie, polegają na układaniu słów. Grę toczy się w kilka osób. Każdy z graczy losuje po 7 liter, a następnie musi ułożyć je tak, aby powstał wyraz. Litery te są punktowane, a osoba z największą liczbą punktów wygrywa. Scrabble rozwijają między innymi kreatywność i zdolności taktyczne.
- Kostka Rubika, czyli zabawka logiczna polegająca na ułożeniu kwadratów, tak aby na wszystkich ścianach znajdował się jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów, a więc ma sześć kolorów. Gra ćwiczy przede wszystkim zdolności manualne, a także cierpliwość i motorykę.
Dla kogo gry logiczne?
Gry rozwijające myślenie to świetna rozrywka przede wszystkim dla osób, które lubią rozwiązywać zagadki i zadania logiczne. Są świetnym połączeniem rozrywki i zabawy z treningiem umysłowym. Można w ten sposób pożytecznie spędzić czas z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną. Niektóre z nich mogą umilić nam podróż czy oczekiwanie w kolejce. Przynoszą one sporo korzyści dla naszego umysłu, wspierając myślenie i koncentrację. Stworzono je dla tych najmłodszych, jak i seniorów. Według większości badaczy pozytywne skutki tych gier odczujemy po spędzaniu nad nimi około 30 minut dziennie, 3-4 razy w tygodniu. Dzięki nim usprawnimy i przyspieszymy proces nauki oraz unikniemy zapominania wielu rzeczy.